Ako vybrať záhradnú dekoráciu?
Chceli by ste mať krajšie vyzdobenú záhradu než vaši susedia? K tomu vám môžu pomôcť záhradné dekorácie. Skúsení záhradkári však vedia, že nie každá dekorácia sa hodí do každej záhrady. V tomto článku sa dozviete ako vybrať záhradnú dekoráciu, na základe akých kritérií sa rozhodovať a čoho sa pri výbere radšej vyvarovať.
Veľkosť
Záhradná dekorácia by mala byť dostatočne veľká, aby sa vo veľkom vonkajšom priestore vizuálne nestratila. To sa môže stať najmä malým nevýrazným dekoráciám. Odporúča sa preto, aby vertikálne orientované dekorácie ako sú rôzne figúrky, trpaslíci apod. dosahovali aspoň 30 cm na výšku. Horizontálne stavané dekorácie, ktoré majú dostatočný objem, môžu byť aj nižšie.
Samozrejme, veľa záleží aj od okolitého prostredia a niekde sa môžu žiadať výrazne väčšie kúsky. Vo výsledku by v každom prípade malo záležať na tom, aby dekorácia nesplynula so svojim okolím.
Farba a štýl
Na rozdiel od interiérov, záhrada si nevyžaduje také striktné požiadavky na výber farieb a štýlu, vďaka čomu môžete pri výbere oveľa viac zapojiť svoju predstavivosť. V každom prípade ale platí, že by ste nemali zvoliť také dekorácie, ktoré sa farebne nehodia k záhradnej vegetácii a taktiež také, ktoré nepasujú k štýlu, do ktorého je záhrada ladená.
Ak teda napríklad rastú vo vašej záhrade exotickejšie rastliny, môžete kľudne zvoliť dekorácie v exotickom štýle akými sú napríklad plameniaky, slony či bambusové zvonkohry. Zároveň by ste sa ale mali vyvarovať ich miešaniu s tradičnejšími dekoráciami typickými pre mierne a chladné zemepisné oblasti. Takýto nekoncepčný mix by totiž vašej záhrade mohol ubrať na kráse a autentickosti.
Materiál
Materiálov, z ktorých sa vyrábajú záhradné dekorácie je veľké množstvo. Toto sú tie najčastejšie:
Keramika
Predstavuje tradičný materiál, z ktorého sa vyrábajú záhradné dekorácie už od nepamäti. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v podobe tzv. MgO keramiky (teda keramika z oxidu horečnatého). Jej prednosťou je to, že jej výroba je vcelku technicky nenáročná a dekorácie sú značne ľahšie a skladnejšie než u starších druhov keramiky. Hlavnou nevýhodou je krehkosť a z toho plynúca zvýšená šanca, že sa pri neopatrnom zaobchádzaní poškodí či dokonca rozbije.
Polyresín
Jedná sa o odolnú živicu, ktorá na prvý pohľad pripomína keramiku. Na rozdiel od nej je však ľahšia a spravidla aj lepšie odoláva nárazom. Nevýhodou je to, že polyresínové dekorácie, ktoré nie sú spracované s dostatočným zmyslom pre detail, môžu vyzerať neprirodzene a na dotyk môžu pôsobiť umelo. Ak teda zvažujete kúpu dekorácie z tohto materiálu, vopred ju dôkladne prehliadnite a uistite sa či náhodou nepôsobí ako lacná atrapa.
Drevo
Pomerne častým materiálom záhradných dekorácií je aj drevo. Ako prírodný materiál môže do záhrady veľmi dobre zapadnúť a pôsobiť v nej prirodzene. Jeho hlavnou nevýhodou je však to, že je náchylnejšie k pôsobeniu prírodných fenoménov ako je chlad, teplo či vlhkosť. Drevené dekorácie sú tak spravidla menej trvácne než keramika a polyresín. Niektoré však môžu byť opatrené špeciálnym ochranným náterom, ktorý predĺži ich životnosť.
Kov
Mnohé záhrady v našich zemepisných končinách zdobia aj dekorácie z rôznych kovov. Tie môžu síce pôsobiť v záhrade veľmi zaujímavo a upútavať pozornosť, avšak spravidla majú jednu kritickú slabinu. Kovy majú totiž zvyčajne nízku odolnosť voči vlhku, s čím súvisí riziko, že dôjde k ich skorému zhrdzaveniu a znehodnoteniu dekorácie. Ak teda hľadáte dekoráciu z kovu a chcete aby vám vydržala dlhšiu dobu, vyberajte z dekorácií vyrobených z nerezovej ocele alebo podobných materiálov, ktoré zabraňujú korózii.
Ročné obdobie
Pri výbere záhradnej dekorácie zohráva rolu aj sezónnosť. Pri rozhodovaní o kúpe teda majte na pamäti, že nie všetky dekorácie sú použiteľné celoročne. Existujú totiž aj také, ktoré sú vhodné počas konkrétneho ročného obdobia či dokonca ešte počas kratšieho časového úseku.
Dobrým príkladom takýchto sezónnych záhradných dekorácií sú veľkonočné zajace, ovečky či závesné pestrofarebné vajíčka, ktoré ľudia počas Veľkej noci vešajú na stromy. Použitie týchto dekorácii je limitované na celkom krátky časový úsek, ktorý nie je dlhší než niekoľko týždňov. Podobne sú na tom aj tekvice a strašidelné dekorácie, ktoré sa používajú predovšetkým v októbri.
Ak nechcete obmieňať výzdobu vašej záhrady niekoľkokrát do roka, zamerajte sa na dekorácie, ktoré sa hodia počas celej záhradkárskej sezónny. Môže sa jednať napríklad o figúrky rôznych zvierat, záhradných trpaslíkov a taktiež o zvonkohry či okrasné zápichy.
Ako si teda zvoliť správne?
Pri výbere záhradnej dekorácie teda dbajte na nasledujúce pravidlá:
- dekorácia by mala byť dostatočne veľká, aby nesplynula so svojim okolím
- farba dekorácie by sa mala hodiť k vegetácii
- dekorácia by sa mala hodiť k štýlu, do ktorého je záhrada ladená
- pri výbere materiálu dekorácie by sa mal zohľadniť nielen jeho vzhľad, ale aj cena, životnosť, skladnosť, odolnosť voči nárazom a odolnosť proti nepriazňam počasia
- nezabudnite ani na sezónnosť a myslite na to, kedy je dekorácia použiteľná. Nie všetky dekorácie sú totiž použiteľné celoročne.
Čo je však najdôležitejšie – dekorácia by sa vám mala páčiť a mali by ste z nej mať dobrý pocit.
Napísať komentár