Počas jesene sa záhrady často menia na neupravené a neútešné miesta. Úroda je spravidla už pozbieraná, ručička teplomera postupne klesá a tak sa veľká časť ľudských aktivít presúva dovnútra. Záhrady síce strácajú na atraktivite, avšak to nutne neznamená, že aj tá vaša musí spustnúť či dokonca vyzerať depresívne až do jari. Pripravili sme pre vás totiž tri jednoduché a zároveň originálne tipy ako tomu zabrániť.
Tip 1: Strašiaci
Aj napriek názvu, úlohou strašiakov nie je ani tak strašiť, ale skôr vyniknúť v záhrade, ktorá pozvoľne stráca farby. Vďaka tomu sa im úspešne darí vzbudzovať u ľudí pozitívne pocity. Väčšina z nich je totiž milá už na pohľad. Báť sa ich budú akurát vrany a iní škodcovia, ktorí prišli ukoristiť ešte nepozbierané plodiny.
Najrozšírenejší sú strašiaci, ktorí sa zapichujú do zeme, ale v poslednej dobe sa čoraz viac objavujú aj závesní strašiaci. Ich výhodou je to, že sa dajú zavesiť nielen na strom či plot, ale aj na ďalšie miesta, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti záhrady. Napríklad na vchodové dvere, terasu či dokonca balkón. Prakticky ich tak môžu využiť aj ľudia, ktorí záhradu nemajú resp. na nej nemajú vhodné miesto, kam by strašiaka umiestnili.
Prednosťou takmer všetkých dekoračných strašiakov je ich priaznivá cena. Tá začína už od niekoľkých eur za kus.
Tip 2: Pestrofarebné vresy
Zasadenie vresu (Calluna) predstavuje ďalší jednoduchý a nápaditý spôsob na oživenie jesennej záhrady. Táto rastlina, ktorá sa pôvodne vyskytovala v rašeliniskách a lesoch Severnej Európy, sa postupne rozšírila do niektorých ďalších častí sveta a v súčasnosti sa teší veľkej obľube aj na Slovensku. Mnoho ľudí na nej obdivuje jej bujné zhluky kvetov, ktoré začínajú kvitnúť spravidla koncom leta a plnej krásy dosahujú na jeseň.
Staroslivosť o vresy nie je nijak náročná. V zásade nevyžadujú žiadne špeciálne hnojivá ani pôdu obzvlášť bohatú na živiny. Sú totiž zvyknuté na chladné a nehostinné severské podnebie. Problém im nerobia ani nižšie teploty či zvýšený obsah piesku v pôde. Ich ďalšou prednosťou je pomerne nízka spotreba vody.
Naviac, vresy sú dnes široko dostupné. V obchodoch ich nájdete v rôznych farbách – biele, ružové, červené, fialové, modré a iné. A čo viac, niekedy natrafíte aj na vres s dvoma či viacerými farbami. Ponuka je teda nadovšetko pestrá. Stačí si už len vybať tie, ktoré vám padnú do oka, nájsť správne miesto na zasadenie a vaša záhrada môže nadobudnúť úplne iný ráz.
Tip 3: Jesenné figúrky
Áno, jesenné figúrky nie sú iba záležitosťou interiéru. Pre plnohodnotné použitie v záhrade však musia byť vyrobené z trvácneho materiálu, ktorý vydrží nepriazne chladnejšieho a vlhkejšieho jesenného počasia. V inom prípade riskujete, že sa tieto dekorácie rýchlejšie opotrebujú či dokonca poškodia. Ako materiál sa preto odporúča predovšetkým mgo keramika, prípadne polyresin – odolná ekologická živica, ktorá v poslednej dobe nahrádza keramiku. Dekorácie z dreva a dekorácie textilu sú zvyčajne menej trvácne a pod otvorené nebo patria iba vtedy, ak ich neplánujete používať niekoľko rokov po sebe.
Naviac, jesenné záhradné dekorácie by mali byť aj dostatončne veľké, a to z toho dôvodu, aby sa náhodou v záhrade nestratili. Skúsení záhradkári preto najčastejšie odporúčajú, aby vertikálne orientované dekorácie dosahovali aspoň 30 cm na výšku. Samozrejme, ideálna veľkosť záleží aj od umiestnenia. Na menšom pekne pokosenom priestranstve totiž vynikne aj vcelku malá dekorácia, na väčšej a zarastenejšej ploche to tak však byť nemusí.
Chcete sa poobzerať po pekných veciach, ktoré vám pomôžu skrášliť jesennú záhradu?
Pokračujte kliknutím na tento odkaz.
Napísať komentár