Námornícky štýl – prineste si kúsok mora domov
Aj vy ste možno v detstve snívali, že sa z Vás raz stane námorník, pirát či rovno kapitán zaoceánskej lode a budete si každý deň vychutnávať okúzlujúcu morskú atmosféru. Dnes síce asi nebývate v kajute a nekrižujete jedno more za druhým, ale časť Vášho detského sna si stále môžete splniť. Stačí, keď si vyberiete určitý priestor v rámci Vášho domova a zariadite ho v námorníckom štýle. To, ako na to sa dozviete v tomto článku.
Predtým než začnete vyberať konkrétne bytové doplnky, mali by ste zvážiť, aké farby a motívy použijete. Od toho totiž výrazne závisí nakoľko autentické morské prostredie sa Vám podarí vo výsledku vytvoriť. Najprv teda začnite s výberom vhodnej farebnej kombinácie, do ktorej neskôr zľadíte všetky bytové doplnky a dekorácie.
Farby námorníckeho štýlu
Je pravdou, že ešte donedávna bol námornícky štýl bývania spájaný takmer výlučne s kombináciou tmavomodrej a bielej farby. Samozrejme, tieto dve farby jednoznačne prevládajú aj dnes, avšak čoraz častejšie dochádza k nahrádzaniu tmavomodrej farby svetlomodrou či niekedy dokonca aj tyrkysovou. Výber jednotlivých farieb a odtieňov by mal byť každopádne ovplyvnený druhom námorníckeho štýlu, pre ktorý sa rozhodnete.
Zatiaľ čo severomorský štýl, ktorý je typický hlavne pre oblasť Severného a Baltického mora, nie je veľmi výrazný a vyskytuje sa v ňom aj šedá farba, stredomorský štýl je intenzívnejší a vo vyššej miere používa bielu. Napríklad v Grécku a vo východnom stredomorí sú príznačné silné kontrasty bielej a tmavomodrej a v Provensálsku zas jemnejšie, pastelové farby.
Špeciálnymi prípadmi sú rozmanité exotické druhy námorníckeho štýlu. V nich môžu byť použité nielen rôzne odtiene modrej farby, ale aj spomínaná tyrkysová či iné netradičné farby. Pochopiteľne, jednotlivé druhy námorníckeho štýlu môžete kombinovať, avšak nemali by ste to príliš prehnať. Výsledný efekt Vás totiž potom nemusí prekvapiť najpozitívnejším spôsobom.
Vzory a motívy námorníckeho štýlu
Vzory a motívy námorníckého štýlu sú v porovnaní s farbami omnoho rozmanitejšie. Na bytových doplnkoch a dekoráciách sa často objavujú modré a biele pásiky a vlnovky, ktoré pripomínajú morské vlny. V poslednej dobe sa čoraz vačšej obľube teší aj tzv. chevron, teda opakujúca sa zalomená vlnovka. Nemenej frekventované sú motívy lode a lodného príslušenstva ako kotvy, kormidlá alebo siete a celkom dosť rozšírené sú aj morské živočíchy. Predovšetkým rozličné druhy rýb, korytnačky, chobotnice či morské koníky.
Špecifikom sú majáky. Tie by sa mali spravidla vyskytovať pri severomorskom námorníckom štýle, ale nie je na škodu, ak sa objavia aj v rámci toho stredomorského. Ich prítomnosť v exotických štýloch však môže ubrať na celkovej autentickosti riešeného priestoru. Aj preto sa ich použitie spolu s týmito štýlmi vo všeobecnosti neodporúča.
Nakoniec netreba zabúdať, že so životom námorníka je neodmysliteľné spojené nielen more, ale aj scenéria pláže. Preto nie je naškodu zakomponovať aj niektoré plážové motívy ako hviezdice, mušle či lastúry.
Námornícky štýl v interieroch
Námornícky štýl sa perfektne hodí do väčšej a zároveň dobre osvetlenej miestnosti. Nie je preto náhodou, že sa s ním najčastejšie stretneme v obývačkách a spálňach. Tie sú totiž zvyčajne nielen dostatočne veľké a presvetlené, ale obyčajne disponujú mobiliárom, ktorý je bežne dostupný aj v „námorníckom šate“. Nehovoríme pritom iba o nábytku, kobercoch či záclonách. K vysnívanej námorníckej atmosfére významne prispejú aj kvalitné morské dekorácie, námornícky bytový textil v podobe vankúšových obliečok a obrusov a v neposlednom rade aj sviečky s vôňou mora.
Kúpeľna je ďalšia miestnosť, v ktorej sa námorný dizajn bez problémov uchytí. Vôbec sa sem nebojte umiestniť aj rôzne netradičné doplnky s podmorskou tématikou. Môžu to byť nielen zvieratá a rastliny, ktoré žijú pod hladinou, ale pre dosiahnutie vyššej originality môžeme vrelo odporučiť aj odvážnejšie motívy ako kotvy, vraky lodí či staré potápačské helmy. Takto zariadená kúpeľňa si však vyžaduje precízne plánovanie. Ak sa obkladačky nedajú zľadiť s námorníckym štýlom alebo dostupnými doplnkami, potom je jedinou možnosťou ich výmena. To však môže byť pomerne časovo aj finančne náročné.
O niečo menej je námornícky štýl zastúpený v kuchyňách. Tam sa totiž zvačša modrá farba nehodí natoľko ako pri obývacích izbách, spálňach a kúpeľnách. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre kuchyňu v námorníckom štýle, potom odporúčame vyššie zastúpenie plážových dekorácií v bielych a piesočných farbách.
V neposlednom rade sa do námorníckych motívov dajú naladiť aj detské izby. Nezbúdajte, že ešte aj v súčasnosti sa niektoré deti hrajú na námorníkov či pirátov alebo by sa minimálne chceli hrať. Pirátske zástavy, plachetnice či hračky v podobe morských živočíchov sú predmety, ktoré takýmto hrám dodajú výnimočnú atmosféru a zároveň dokážu malým námorníkom vyčarovať úsmev na perách.
Námornícky štýl v exterieroch
Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, zariaďovanie exteriérov do námorníckeho štýlu môže byť ešte náročné než v prípade interiérov. V prvom rade by ste mali zobrať do úvahy, či je na to daný exteriér vôbec vhodný. V ideálnom prípade by sa totiž v blízkosti mala nachádzať vodná plocha. Nemusí to však byť nutne more, kľudne postačí aj jazero či rieka.
Či už ste sa rozhodli pre zariadenie terasy, balkóna, altánku alebo okolia chatky, určite pri tom použite doplnky vačších rozmerov než v interiéri. Morský koník, ktorý má 20 či 25 centimetrov možno pekne vynikne v kúpeľni, ale vo vonkajších priestoroch ľahko splynie s prostredím. Používajte preto doplnky a dekorácie, ktoré dosahujú aspoň 40 a viac centrimentrov. Do oka dobre padnú najmä kotvy, kormidlá, rybárske siete či dokonca morské zvonkohry.
V exteriéroch hrá dôležitú úlohu aj osvetlenie. Sviečky môžu vyzerať dobre a v prípade, že voňajú morskou vôňou je to len ďalšie plus, ale Vašu terasu či iný priestor pravdepodobne veľmi neosvetlia. Pre severomorský a stredomorský námornícky štýl sú dobrým riešením lampáše vo svetlej farbe, pre exotické štýly zas zapichovacie fakle. V každom prípade sa však vyhnite modernému záhradnému osvetleniu. To totiž kazí celkovú autentickosť, o ktorú sa usilujete.
Exteriérovú výzdobu môžete následne doplniť vencom s morskými motívmi a ďalej napríklad aj miskou či inou plytkou nádobou, ktorú naplníte mušlami a lastúrami.
Kde nájsť ďalšiu inšpiráciu?
Ak potrebujete načerepať viac inšpiratívnych nápadov, môžete skúsiť rôzne stránky o dizajne alebo rovno stránky bytových štúdií, ktoré už majú s námorníckym štýlom skúsenosti. Ide spravidla o zahraničné štúdia z prímorských krajín, ktoré do námorníckeho šatu neraz zariaďujú celé domácností. Nakoniec si môžete prezrieť aj náše produkty v námorníckom štýle. Nájdete tam nápadité dekorácie a bytové doplnky, ktoré dokážu dodať Vášmu domovu námornícky nádych.
Pre pokračovanie na produkty v námorníckom štýle kliknite na tento odkaz.
Napísať komentár