Ako sa zbaviť škorcov? Tu sú riešenia!
Už aj k vám do záhrady zavítali škorce? Môžete si byť istý, že v tom nie ste sami. Tieto nenásytné operence rok čo rok prichádzajú do slovenských záhrad a vinohradov, aby si tam pochutili na dozrievajúcej úrode. Keďže sa pohybujú v početných kŕdloch a ich apetít je skutočne veľký, často stačí len niekoľko minút a úroda je fuč. Ako sa teda proti takýmto náletom brániť?
Lesklé predmety
Začnime od najjednoduchšieho riešenia. Podobne ako mnohé iné vtáky, aj škorce sú citlivé na výrazné svetlo. Ak sa ich teda chcete aspoň na čas zbaviť, skúste použiť lesklé predmety, ktoré odrážajú slnečné žiarenie. Na tento účel môžu dobre poslúžiť napríklad staré CDčká alebo PET fľaše.
Samozrejme, problémom tohto riešenia je to, že funguje iba vtedy, keď nie je zamračene a slnko jasne svieti na oblohe. Mnohí záhradkári zároveň dodávajú, že účinkuje maximálne niekoľko dní. Následne si totiž škorce na lesklé predmety zvyknú a v oberaní úrody pokračujú ďalej.
Strašiak
Kto by nepoznal starého dobrého strašiaka, ktorý stojí na poli. Jeho výroba je celkom jednoduchá a zvládnete ju už za pár minút. Budete k tomu potrebovať dlhú palicu, staré oblečenie a prípadne aj estetické doplnky ako napríklad slamu, klobúk či gombíky. Pre vyššiu efektivitu proti škorcom sa odporúča ho vybaviť aj lesklými prvkami ako sú už spomínané CDčká alebo PET fľaše. Ak sa vám strašiaka nechce vyrábať, môžete si za celkom lacno zakúpiť hotového. Ceny za menšie kúsky totiž dnes začínajú už na niekoľkých eurách.
Makety veľkých vtákov
Medzi najčastejšie spôsoby ako sa zbaviť škorcov patrí aj použitie makiet veľkých vtákov. Pri výbere dbajte na to, aby sa maketa dala zavesiť alebo zakvačiť na strom. Ideálna je taká, ktorá sa dá nielen takto umiestniť, ale pri závane vetra ešte k tomu aj vytvára ilúziu, že lieta. V každom prípade je ale potrebné si uvedomiť, že atrapa dravého vtáka zrejme neudrží škorce na uzde natrvalo. Skúsenosti ukazujú, že aj keď sú z makety zo začiatku vydesené a držia sa od nej ďalej, postupne prídu na to, že im neublíži.
Siete proti vtákom
Skúsení záhradkári a vinohradníci používajú už dlhé roky na odpudenie škorcov siete proti vtákom. Tým, že stromy zakryjú, síce škorce hneď nevyženú, avšak aspoň im znemožnia pohostiť sa na úrode. Keď si potom škorce uvedomia, že sa k ovociu nedosatnú, radšej odletia inde. Nevýhodou tohto riešenia je to, že nie je vhodné vždy a všade. Napríklad zakrytie vysokých stromov nie je práve najjednoduchšie a často si vyžaduje aj množstvo sieťoviny. Pre vinič, kríky a menšie porasty je však použitie siete spravidla najlepším riešením.
Zvukové odpudzovače
Ďalším osvedčeným spôsobom ako sa zbaviť škorcov je použitie zvukových odpudzovačov. Ak u vás nezabrali vizuálne metódy, tak odplašovanie pomocou zvuku stojí minimálne za pokus. Keďže dnes je dostupný široký výber zvukových plašičiek, môžete ich vyskúšať hneď niekoľko. Na škorce sa najčastejšie používajú tie, ktoré imitujú zvuky dravých vtákov. V poslednej dobe sú ale čoraz populárnejšie aj ultrazvukové odpudzovače. Ich výhoda spočíva v tom, že pracujú s vysokými frekvenciami, ktoré človek nedokáže vnímať, avšak škorce a iní škodcovia ich počujú. Nevýhodou je však to, že okrem neželaných zvieracích hostí nimi môžete uškodiť aj svojim domácim maznáčikom.
Dravé vtáky
Posuňme sa o level vyššie. Ak si škorce zvykli na lesklé predmety, strašiaky, makety aj zvukové odpudzovače, v tom prípade je na mieste zvážiť zaobstaranie dravého vtáka. Najčastejšie sa používajú rôzne druhy sokolov a potom jastraby či kaňúre. Aj keď toto riešenie nie je práve najlacnejšie a vyžaduje si veľkú dávku trpezlivosť, za to je ale veľmi účinné. Podľa skúseností vinohradníkov si síce dravec nedokáže poradiť s celým kŕdlom malých operencov, avšak už len samotná jeho prítomnosť má na škorce odstrašujúci účinok.
Drony
Ak je váš rozpočet väčší, môžete zvážiť aj kúpu alebo zapožičanie dronu. Táto technická pomôcka dokáže u škorcov vzdbudiť dostatočný strach na to, aby aspoň na čas upustili od svojich náletov na vašu úrodu. Dobrou správou je to, že v súčasnosti sú už dostupné aj drony, ktoré sú určené presne k tomuto účelu a svojim vzhľadom aj vydávanými zvukmi imitujú dravé vtáky. V porovnaní s inými spôsobmi ako sa zbaviť škorcov je ich účinnosť veľmi vysoká.
Skúsenosti mnohých záhradkárov a vinohradníkov však ukazujú, že aj toto riešenie má svoje limity. Používanie dronu si vyžaduje trpezlivosť a množstvo času, pretože ho vždy musí niekto ovládať. Nezanedbateľným rizikom je aj možnosť, že kŕdel škorcov dron poškodí. A nakoniec hrozí aj to, že škorce si na dron postupne zvyknú podobne ako si zvykli na lesklé predmety alebo strašiaky.
Krajné riešenie
Ak nepomohlo ani jedno zo spomínaných opatrení, potom je možno na čase zvážiť priamu likvidáciu škorcov. Tu je ale treba podotknúť, že škorce sú chráneným druhom a zabitie čo i len jedného takéhoto operenca je trestné. Za bežných okolností trestný zákon za takýto čin stanovuje trest až do 2 rokov odňatia slobody. V prípade značného rozsahu to môže byť až 5 rokov a v prípade veľkého rozsahu dokonca až 8 rokov. Zvolenie tohto ultimátneho riešenia teda dôkladne zvážte, pretože vo výsledku vás to môže výjsť veľmi draho.
Napísať komentár