Znamenia príchodu leta
Ako sa jar blíži ku svojmu koncu, svet naokolo sa začína meniť. Dni sú čoraz dlhšie, teplota naďalej stúpa a príroda nám naznačuje, že nové ročné obdobie je už na obzore. Aj keď prechod jari a leta je najmenej výrazný spomedzi všetkých sezónnych rozmedzí, niektoré zmeny človek len tak ľahko neprehliadne. Viete ktoré z nich to sú?
Teplota stúpa
Ako to už zvyčajne býva, na konci jari ručička teplomera stúpa. Zatiaľ čo v polovici apríla priemerná denná teplota na Slovensku nedosahuje ani 9°C, na prelome mája a júna je to viac než 15°C. V tomto období sú už teda chladné jarné dni spravidla už minulosťou a ľudia si začínajú užívať teplé letné počasie so všetkými radosťami, ktoré k nemu neoddeliteľne patria.
Jarné kvety odkvitajú, tie letné začínajú kvitnúť
Koniec jari je časom, odkvitajú mnohé jarné kvety akými sú púpava, prvosienka alebo veternica. Lesy, lúky, polia a záhrady však neostávajú na začiatku leta ani náhodou nerozkvitnuté, pretože zároveň rozkvitajú početné typicky letné kvety. Napríklad mak, levanduľa či ruža.
Stromy sa zelenajú
Okrem jarných kvetov odkvitá koncom jari aj väčšina stromov. Tie sa v tomto čase zároveň zelenajú viac než kedykoľvek inokedy. Prečo je tomu tak? Zrejme ste už počuli, že za zelenú farbu listov je zodpovedný chlorofyl – farbivo, ktoré sa nachádza v rastlinných bunkách a hrá významnú úlohu pri procese fotosyntézy. A práve počas neskorej jari a skorého leta majú zelené rastliny pre tento proces najlepšie podmienky. Dostatok vlahy, slnečného svetla a teplota, ktorá nie je po dlhšiu časť dňa vyššia než 20°C, tak vo výsledku umožnia to, že príroda sa zahalí do výrazného zeleného šatu.
Niektoré tvory sa ukladajú na letný spánok
O zimnom spánku zvierat ste určite počuli v škole alebo aspoň v televízii. Vedeli ste však, že niektoré živočíchy a rastliny sa ukladajú na letný spánok? Napríklad vybrané druhy slimákov, žiab, korytnačiek či rýb sa kvôli letnému teplu a suchu ukladajú na odpočinok, pri ktorom spomalia svoj metabolizmus a v takomto stave zostávajú až do jesene. Tento fenomén, ktorý sa odborne nazýva estivácia, sa dnes vyskytuje prevažne v tropických a subtropických oblastiach, avšak s postupom globálneho otepľovania bude zrejme čoraz častejší aj v našich končinách.
Lesy a lúky sršia životom
Aj keď niektoré tvory sa ukladajú na letný spánok, oveľa viac ich je počas leta aktívnych. Netreba sa preto čudovať, že v lesoch a na lúkach je ich v tomto čase možné vidieť oveľa častejšie než azda kedykoľvek inokedy. Čiastočne je to spôsobené tým, že mláďatá, ktoré sa narodili na jar, opúšťajú so svojimi zvieracími rodičmi svoje skrýše a brlohy a vydávajú sa po prvýkrát do divočiny.
Zvýšený výskyt netopierov
Prelom jari a leta je taktiež obdobím, kedy sa dá pozorovať najvyšší výskyt netopierov. Ak ste teda nejaké pozorovali, tak nejde o nič výnimočné. Prečo je tomu ale tak? Práve v tomto čase totiž prichádza na svet netopiere potomstvo a dospelé netopiere sú preto nútené vydávať sa častejšie na lov a nájsť viac potravy.
Hmyz je prakticky všade
Ďalším znamením príchodu leta je nadmerná prítomnosť rôznych druhov hmyzu. Mravce, muchy, včely, komáre a ďalšie malé tvory sú v tomto období obzvlášť aktívne a často prenikajú aj do interiérov. Keďže je pravdepodobne, že sa budú chcieť dostať aj do vašej domácnosti, je na čase zvážiť urobenie vhodných protiopatrení. Pozor je potrebné dať aj na záhradu. Niektorí hmyzí škodcovia si totiž môžu robiť zálusk na úrodu, ktorá práve začala rásť.
V obchodoch sa objavuje dovolenkový sortiment
Príchod leta možno pozorovať nielen v prírode, ale aj vo výlohách obchodov. Na konci jari sa v nich vo väčšej miere objavujú rozličné doplnky na prichádzajúce obdobie letných dovoleniek. A ani sa nemožno čudovať – dnes už totiž veľa ľudí neobľubuje nakupovanie na poslednú chvíľu a radšej si čo najviac potrebných vecí zabezpečí v dostatočnom predstihu. Mimochodom, vy už ste na leto pripravený?
Napísať komentár