Znamenia príchodu jari
S ústupom zimy sa príroda začína výrazne meniť. Vonku sa otepľuje, krátke dni sa predlžujú a slnečný svit dopadá aj na miesta, ktorým predtým vládli len chlad a tma. Postupne ako sa zima blíži ku svojmu koncu, začínajú sa objavovať prvé znamenia príchodu nového ročného obdobia. Viete, ktoré z nich sú najtypickejšie? A dá sa na základe nich spoľahlivo predpokladať, že jar už skutočne klope na dvere?
Vonku je viac slnečného svetla
Už od zimného slnovratu sa noci postupne skracujú a dni predlžujú. Na jarný slnovrat (okolo 20. marca) je už deň rovnako dlhý ako noc a počas ďalšieho trvania jari sa ešte viac predlžuje. V tomto ročnom období totiž slnko vychádza spoza horizontu čoraz skôr a zapadá čoraz neskôr. Viac slnečného svetla je tak prvým zvestovateľom toho, že zima je už na svojom konci a prichádza jar.
Spod snehu vykúkajú snežienky
Ako prví rastlinní poslovia jari sa spod snehu na svetlo sveta vykľúvajú snežienky. Zvyčajne kvitnú v období od februára do marca, niekedy sa však objavujú už v januári. Vyskytujú sa bežne na lúkach, v lesoch aj v hájoch. Zaujímavosťou je, že tieto neobyčajné kvetiny dokážu realizovať látkovú premenu a uvoľňovať do okolia teplo, ktoré roztápa sneh. Vďaka tomu prežijú pod snehom aj keď je ešte von zima.
Zvieratá sa prebúdzajú zo zimného spánku
Ústup zimy a príchod jari dokážu veľmi dobre zaznamenať hybernujúce zvieratá ako medveď, jazvec, syseľ či jež. Zo zimného spánku sa prebúdzajú spravidla vtedy, keď sa ručička teplomera nachádza nad 6 či 8°C. S postupným globálnym otepľovaním a miernejšími zimami sa zobúdzajú čoraz skôr.
Napríklad medvede hnedé sa v našich zemepisných končinách kedysi zobúdzali v priebehu marca či dokonca v apríli. Dnes nie je raritou, keď je časť z nich zobudená už na prelome februára a marca. Ak teda plánujete v tomto čase prechádzku lesom, dajte si pozor, aby ste náhodou na jedného z týchto nedospavcov nenatrafili.
Počuť žabí kvakot
Kedysi sa hovorilo, že keď vo februári žaby zakŕkajú, veľmi slabú úrodu gazdovia zvážajú. Aj keď táto pranostika sa už dnes veľmi často nepoužíva, dozvedáme sa vďaka nej, že februárové kvákanie žiab nebolo ani v minulosti ničím výnimočným. Žaby týmto spôsobom dávajú najavo, že nastal čas párenia. Ak sa teda koncom februára alebo začiatkom marca prejde okolo potokov, močiarov či mokradí, mali by ste počuť ako žaby ohlasujú príchod jari.
Sťahovavé vtáky sa vracajú z teplých krajín
Síce sa hovorí, že jedna lastovička leto nerobí, avšak v prípade jari sa to celkom povedať nedá. Prvé lastovičky k nám totiž prilietajú zvyčajne po polovici marca a zvestujú, že jar je už tu. Podobne je tomu u mnohých iných sťahovavých vtákov ako sú bociany, kukučky, belorítky či kačice.
Zo stromov počuť vtáčí spev
A pri vtákoch ešte chvíľu ostaneme. Okrem sťahovavých vtákov je na jar čoraz častejšie vidieť aj tie nesťahovavé. Zo stromov je vďaka tomu možné počuť chytľavý vtáčí spev. Ojedinele je ho možné počuť už vo februári, avšak skutočný vtáčí orchester začína približne v polovici marca a na hlasnosti a pestrosti naberá počas nasledujúcich týždňov.
Začínajú kvitnúť kvety
Kto by nechcel každý deň cítiť sviežu vôňu rozkvitajúcich kvetov? V južnejších a nižšie položených oblastiach Slovenska si ľudia môžu ich vôňu vychutnávať už v marci. V tomto období tam už totiž dávno nekvitnú iba snežienky, ale začínajú kvitnúť aj ďalšie druhy skorých jarných kvetov. Napríklad krokusy, narcisy, zvončeky a mnohé ďalšie.
Zakvitajú stromy
Aká by to bola jar bez kvitnúcich stromov? Na sklonku zimy začínajú okrem kvetov púčiť aj prvé stromy. Ide napríklad o vŕby či zlatovky (tiež známe ako zlatý dážď). Zaujímavosťou je to, že kvitnúce čerešne, ktoré sú symbolom jari, začínajú kvitnúť pomerne neskoro – až koncom marca a v apríli.
Objavujú sa včely
Zvyšujúce sa teploty postupne prebúdzajú aj včely. Ako prvé vyletujú kráľovné čmeliakov, ktoré spravidla zimujú oddelene od všetkých ostatných členov svojho úľa. Deje sa tak už počas marca. V druhej polovici tohto mesiaca a na začiatku apríla sa pridávajú aj ďalšie druhy včiel, ktoré vylietavajú na lúky, polia a do lesov, kde následne opeľujú rozkvitajúce kvety.
Všade začínajú poletovať motýle
Motýľ predstavuje jeden z najpopulárnejších symbolov jari. A niet sa ani čomu čudovať – ich pestré farby zaplavia lúky a záhrady už krátko potom ako rozkvitnú prvé kvety. Popri motýľoch sa v tomto čase objavuje aj iný typický jarný hmyz, napríklad lienky a vážky.
Obchody sú plné veľkonočných dekorácií
Okrem prírody nájdeme znamenia blížiacej sa jari aj v obchodoch. Koncom zimy (a často už aj skôr) sa nákupné centrá aj rôzne menšie obchodíky plnia zajacmi, kačkami, sliepkami, maľovanými vajíčkami a ďalšími predmetmi, ktorými si ľudia zvyknú zdobiť domácnosť počas veľkonočných sviatkov. Na začiatku jari tak už na veľkonočné dekorácie narazíte v zásade takmer kdekoľvek.
Napísať komentár