Čo urobiť v záhrade na začiatku jari?
Mnohé záhrady na konci zimy vyzerajú ako opustené a zanedbané miesta, na ktorých sa ľudia často nezdržiavajú. Zdá sa vám, že takým dojmom môže pôsobiť aj tá vaša? Nemajte žiadne obavy! Zmeny potrebné k jej oživeniu sú oveľa jednoduchšie a zaberú omnoho menej času ako by ste predpokladali. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo urobiť v záhrade na začiatku jari.
Orežte dreviny
Prelom zimy a jari je ideálnym časom na orezávanie drevín. Práve vtedy je totiž najbezpečnejšie a najpraktickejšie orezať prerastené alebo deformované listnaté stromy, kry a odolnejšie ihličnany. Prečo však niečo také vôbec robiť? Dobre a dôkladne vykonané orezanie pomôže nielen ich vzhľadu, ale do budúcna aj ich zdraviu. V každom prípade, orezávanie drevín je najlepšie dokončiť už vo februári, pretože v marci si už na nich vtáky stavajú hniezda a zrejme by ste ich pritom nechceli rušiť.
Začnite s jarnou údržbou trávnika
Ako v tomto období pristupovať k údržbe trávnikov? V prvom rade majte na pamäti, že ak sú ešte zamrznuté, nemalo by sa na ne stúpať. Steblá trávy sú vtedy totiž veľmi krehké a ich poškodenie by sa mohlo po rozmrznutí prejaviť v podobe žltých škvŕn. Keď už je trávnik odmrznutý, pohrabte ho a vyčistite od zvyškov lístia, machu, kôry a ďalších nečistôt. Následne môžete trávnik prihnojiť a pomôcť mu tak k rýchlejšiemu rastu.
A čo kosenie? Skúsení záhradkári radia, že na prvé kosenie trávnika je potrebné počkať až dovtedy, dokým steblá nenarastú aspoň do výšky 8 cm. Keďže trávnik začína rásť, keď je ručička teplomera počas celého dňa nad 5°C, prvé kosenie pripadá zvyčajne na marec. V každom prípade je ale potrebné začať opatrne a trávnik prvý krát pokosiť iba mierne.
Odstráňte burinu
Ako sa prechádzate záhradou alebo v nej práve robíte čokoľvek iné, majte oči na stopkách a pozorne si všímajte, či náhodou niekde neklíči burina. Ak nejakú spozorujete, nesiahajte hneď po chemických prostriedkoch. Tie by totiž mohli nepriaznivo pôsobiť aj na okolité rastlinstvo a na kvalitu pôdy. Namiesto toho radšej použite starý osvedčený postup – zoberte do rúk motyku a burinu vykopte aj s koreňom.
Tam kde je to vhodné, môžete ďalšiemu rastu buriny zabrániť použitím mulču. Jeho výhoda spočíva v tom, že obmedzuje prísun svetla a vzduchu k burine, čím výrazne redukuje jej rast. Ak napríklad máte na záhrade skalku, v ktorej sa pravidelne objavujú rôzne typy buriny, už vďaka niekoľkým vrstvám mulču sa ich môžete jednoducho a účinne zbaviť.
Začnite s hnojením
Ak už nie je pôda zamrznutá, neváhajte a začnite s hnojením. Na úvod je najlepšie použiť menšie množstvo organických hnojív ako napríklad kompost, výťažky z morských čias či rôzne druhy zvieracieho hnoja. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že na rozdiel od umelých hnojív uvoľňujú živiny postupne a sú teda rastlinám dostupné po dlhšiu dobu. Vo všeobecnosti sa nimi odporúča hnojiť dva až tri týždne pred samotným sadením.
Zasejte prvé semiačka
Pri siatí prvých semiačok buďte opatrní a držte na pamäti, že február a marec sú ešte celkom chladné mesiace a mrazy počas nich nebývajú ničím výnimočným. Z toho dôvodu vám môžu byť veľmi nápomocné pareniská či fóliové tunely. Ak je už zima na ústupe, na konci februára a začiatkom marca už do nich môžete siať šalát, reďkovku, jarnú šalátovú cibuľku a hrach. Pri umiestňovaní parenísk myslíte na to, že v tomto období dopadá na zemský povrch ešte pomerne málo slnečného svetla, ktoré rastliny potrebujú ku svojmu rastu. Vyberte preto pre ne to najsvetlejšie miesto, ktoré nájdete.
Zasaďte stromy a kríky s holými koreňmi
Podľa britskej Kráľovskej záhradníckej spoločnosti je február najlepším obdobím na sadenie stromov a krov s holými koreňmi. V zásade platí, že tieto typy rastlín sa môžu sadiť kedykoľvek mimo ich vegetačného obdobia - teda od novembra do marca, avšak pri zasadení na jeseň riskujete, že nemusia prežiť tuhé mrazy. Ak ich ale sadíte vo februári, jar je už prakticky za rohom a šanca na dobrý začiatok rastu je výrazne lepšia.
Naplňte krmítko pre vtáky
V chladných zimných mesiacoch vtáky zvyčajne nenachádzajú veľké množstvo prírodnej potravy. Na prelome zimy a jari tak už môžu byť títo operení návštevníci vašej záhrady poriadne hladní. Spomeňte si na to, že počas zvyšku roka vám nielen spríjemňujú náladu svojim pôsobivým spevom, ale pomáhajú sa vám zbaviť aj nadbytočného hmyzu. Prečo im teda nepomôcť v čase, keď to najviac potrebujú? Neváhajte a naplňte pre nich krmítko vhodnou potravou. Môžete im nasypať napríklad rôzne vtáčie zmesi alebo slnečnicové či konopné semiačka.
Skrášlite si záhradu dekoráciami
Ak sa vám vaša záhrada zdá po zime prázdna a bezfarebná, nezúfajte. Možno jej len chýbajú nejaké pekné záhradné dekorácie. Do jarnej záhrady sa výborne hodia predovšetkým zvieracie dekorácie ako žaby, slimáky a vtáčiky. Chybou nie je vytiahnuť ani zajace, ovečky, sliepky či iné veľkonočné predmety. Keďže jar je aj pomerne veterným obdobím, môžete tiež použiť zvonkohry a zápichy s vrtuľkami.
Ďalšie tipy a odporúčania
Ak vám vyššie uvedené tipy na to, čo urobiť v záhrade na začiatku jari nestačia, môžete vyskúšať ešte tieto:
- urobte inventarizáciu záhradného príslušenstva a náradia a na základe toho zistite či je pred sezónou všetko v dobrom stave a či si ešte niečo nemusíte zaobstarať
- predpestujte priesady vo vnútri domu, postupne ich otužujte a pripravujte na presádzanie
- zaobstarajte pre vtáky aj vodné napájadlo alebo rovno fontánku
- ak máte v záhrade vresy a už prestávajú kvitnúť, ostrihajte ich dokvitajúce časti
- ak máte v záhrade živé ploty, pustite sa do ich úpravy
- začnite s výsadbou nových popínavých rastlín
- ak vám pareniská a fóliové tunely nestačia, zvážte zaobstaranie krytých záhonov
- zadovážte si alebo si vlastnými silami zostrojte hmyzí hotel
Napísať komentár