Stredomorský námornícky štýl: vytvorte si doma prímorskú atmosféru južnej Európy
Stredozemné pobrežie je známe svojou bohatou námornou históriou a kultúrou. Jedným zo štýlov, ktorý je s týmto regiónom úzko spájaný, je stredomorský námornícky štýl. Tento štýl prináša do interiérov príjemnú a sviežu atmosféru s autentickým námorníckym nádychom. V tomto článku vám predstavíme charakteristiky tohto štýlu, jeho odlišnosti od iných námorníckych štýlov a poskytneme vám tipy a inšpirácie, ako ho môžete využiť u vás doma.
Stredomorský námornícky štýl sa vyznačuje kombináciou sviežich a jasných farieb ako biela, modrá a niekedy aj červená. Tento štýl je inšpirovaný životom pri morskom pobreží a celkovo morskou tematikou, pričom sa často používajú motívy ako kotvy, lode, kormidlá a rybárske siete. Aby sa dosiahol autentický prírodný vzhľad používajú sa pri tom materiály ako drevo, ratan, ľan a rôzne textilné vlákna.
Ako sa líši od iných námorníckych štýlov?
Stredomorský námornícky štýl sa líši od iných námorníckych štýlov svojou charakteristickou farebnou paletou a použitím špecifických vzorov a dekorácií. Napríklad oproti americkému námorníckemu štýlu, ktorý je viac puristický a frekventovane používa pruhy, modrú a bielu farbu, stredomorský štýl sa nebráni ani pestrejším vzorom a farebnosti.
Okrem pruhových vzorov sa v Stredomorí objavujú aj klasické vlnky, chevron a rôzne druhy meandrov. Špeciálnou kapitolou sú lokálne stredomorské vzory, ktoré sa vyznačujú prezdobenosťou, mnohouholníkovými útvarmi a kombináciou oblých a ostrých tvarov. Z farebnej palety sa najčastejšie používa biela, rôzne odtiene modrej, ďalej prírodná hnedá, žltá a v niektorých regiónoch (Katalánsko, Provensálsko, Ligúria) sú prítomné aj pastelové farby.
Inšpirácia z regiónu Stredozemného mora
Námornícky štýl má samozrejme v krajinách Južnej Európy aj svoje lokálne špecifiká a líši sa región od regiónu. Toto sú jeho najznámejšie iterácie:
- Španielsky námornícky štýl: popri tradičných námorníckych farbách pracuje aj s výraznejšími farbami - červenou a oranžovou - vďaka čomu dokáže do interiéru priniesť teplé vizuálne tóny. Okrem toho sa vyznačuje dreveným nábytkom a rôznymi kovovými prvkami.
- Provensálsky námornícky štýl: charakterizuje ho kombinácia svetlých a žiarivých farieb, prírodné materiály ako drevo a rôzne druhy kameňa. Tento štýl dopĺňa tradičný provensálsky nábytok a textílie bielych a zemitých farieb.
- Taliansky námornícky štýl: vyznačuje sa jemnými pastelovými farbami, keramikou s ručne maľovanými vzormi. Doplnkom je rustikálny nábytok, ktorý má na apeninskom polostrove tradíciu už od rímskych časov.
- Chorvátsky námornícky štýl: pracuje s farebnou paletou modrej, bielej a slnečnej žltej, po materiálovej stránke používa hlavne drevo a kameň. V hojnejšej miere sa v ňom vyskytujú dekorácie v tvare rýb a morských živočíchov. Neraz sa ňom objavujú aj tradičné chorvátske tkaniny a čipky.
- Grécky námornícky štýl: najvýchodnejší z európskych stredomorských štýlov zdôrazňuje použitie bielych a modrých farieb, kamenné prvky, jednoduchosť a minimalizmus. Naviac sú tu prítomné aj niektoré orientálne prvky z Blízkeho východu a Egypta.
Doplnky a dekorácie pre stredomorský námornícky štýl
Farby: Používajte svetlé farby ako bielu, modrú a prípadne aj hnedú ako hlavné farby pre steny a nábytok. Tieto farby prinesú do vášho interiéru pocit čerstvosti a morského vzduchu.
Vzory a symboly: Najrozšírenejší vzor predstavujú výrazné pruhy v modro-bielom prevedení. Okrem nich sa však používa množstvo iných vzorov, napríklad klasická vlnovka, lomená vlnovka (tzv. chevron), grécky meander. Zo symbolov sa bežne vyskytujú ryby, rôzne druhy morských tvorov, kotvy, amfory či trojzubce.
Námorné dekorácie: Kotvy, rybárske siete, modely lodi a námorné znamenia môžu byť skvelými dekoráciami, ktoré pridajú do vášho domova autentický námornícky šarm.
Námorné textílie: Využite textílie s morskou tematikou, ako sú vankúše, uteráky, závesy a obrusy s motívmi korálov, rybieho sveta alebo prírodných foriem zo stredomorskej flóry.
Prírodné materiály: Použite prírodné materiály ako drevo, ratan a prírodné vlákna pre nábytok a dekorácie. Tieto materiály dodajú vašemu interiéru príjemný a prírodný vzhľad.
Tipy pre stredomorský námornícky štýl
Pre autentickejšiu námornícku atmosféru stredomorského typu odporúčame zvážiť aj tieto nápady:
- Amfory - tieto keramické nádoby majú pôvod už v staroveku. Dnes sú ich okrasné verzie bežnou súčasťou interiérov v stredomorskom štýle.
- Modely lodí - vhodné sú také, ktoré boli v minulosti typické pre plavbu po Stredomorí. V ideálnom prípade sa jedná o plachetnice. Pri výbere si dajte pozor, aby ste náhodou nevybrali zaoceánsku loď alebo loď určenú na plavbu v iných moriach (ako napríklad drakkar, dhow alebo džunka).
- Námorné mapy a grafiky s námornou tematikou - zvoľte také, ktoré sú spájané so Stredomorím. Napríklad často používané rekonštrukcie máp z gréckych, rímskych alebo renesančných časov.
- Prútené doplnky - v niektorých častiach Stredomoria sú rozšírené aj veľké doplnky v prútenom vzhľade. Jedná sa predovšetkým o koše, kufre, stolíky a sedačky v prírodných farbách.
- Plátnové obrazy s morskými a námornými motívmi - maľba má v stredomorských krajinách dlhú tradíciu. Obľúbené sú najmä krajinky s výhľadom na more a taktiež rôzne zátišia.
- Sochy rybárov a morských živočíchov - aj keď tieto objekty sú skôr typickejšie pre severomorský námornícky štýl, niektoré z nich sa môžu vcelku slušne hodiť aj do toho stredomorského.
- Námornícke predmety - v tomto prípade máte na výber veľké množstvo možností. Môžete si vybrať napríklad klasické námornícke dekorácie ako kormidlá, kotvy či majáky.
Oplatí sa teda zariadiť interiér do tohto štýlu?
Stredomorský námornícky štýl prináša do vášho domova atmosféru sviežosti, svižnosti a príjemného námorného prostredia. S využitím charakteristických farieb, doplnkov a dekorácií môžete vytvoriť autentický stredomorský štýl, ktorý vám prinesie kúsok atmosféry regiónu Stredozemného mora do vášho vlastného interiéru. Tak teda neváhajte, povoľte uzdu svojej kreativite a vytvorte si unikátny priestor plný južanského morského čara.
Napísať komentár