10 prekvapujúcich faktov o zime
Pre mnohých ľudí predstavuje zima najviac neútešné a deprimujúce obdobie roka. Ani sa im nemožno čudovať – dni sú krátke a temné, slnko neraz ani nevýjde spoza mrakov a ručička teplomera často klesá pod nulu. Napriek tomu má aj táto časť roka svoje jedinečné čaro a skrýva množstvo tajomstiev. Ak tomu celkom neveríte, týchto 10 prekvapujúcich faktov o zime vás o tom takmer určite presvedčí.
Fakt č. 1: Cez zimu nie je zem najďalej od slnka
Aj keď by sa intuitívne mohlo zdať, že práve cez zimu bude zem najďalej od slnka, opak je pravdou. Zem je k svojej hviezde najbližšie práve začiatkom januára. Samotná zima je spôsobená sklonom zemskej osi, vďaka čomu v tomto období na severnú pologulu dopadá omnoho menej svetelných lúčov ako v iné časti roka.
Fakt č. 2: Zimný slnovrat skrýva mnoho prekvapení
21. december je považovaný za kalendárny začiatok zimy a zároveň ide o najkratší deň v roku. V našich zemepisných šírkach sa v tento deň slnko nachádza nad obzorom iba približne 8 hodín a 15 minút a ostatné takmer dve tretiny času sa schováva za obzorom. To sa môže síce zdať deprimujúce, avšak všetky časti sveta, ktoré sa nachádzajú severnejšie, si užijú ešte menej slnečného svetla. Na úrovni polárneho kruhu v tento deň slnko dokonca ani nevýjde spoza horizontu.
Fakt č. 3: Najnižšia nameraná teplota je skutočne mrazivá
V roku 1983 na sovietskej anarktickej stanici Vostok klesla ručička teplomera až na neuveriteľných -89,2°C. Táto hodnota je doteraz považovaná za svetový rekord, aj keď najnovišie údaje zo satelitov hovoria aj o -98°C. Len pre porovnanie, najnižšia nameraná teplota na území Slovenska dosiahla -41°C. Namerali ju v roku 1929 v obcí Víglaš.
Fakt č. 4: Najväčší snehuliak meral neuveriteľných 37,2 metra
Tento obrovský snehuliak bol postavený v roku 2008 v americkom štáte Maine a pomenovaný bol Olympia po vtedajšej senátorke tohto štátu Olympii Snowe. Snehuliak bol tak veľký, že ako oči boli použité vence a ako mihalnice lyže. Jeho šál meral viac než 30 metrov a namiesto rúk boli použité dva vyše 8 metrové ihličnany.
Fakt č. 5: Zimné olympíjske hry sa pravidelne konajú od roku 1924
Vedeli ste, že okrem omnoho známenjších letných olympíjskych hier existujú aj zimné olympíjske hry? Prvé takéto hry sa uskutočnili vo francúzskom Chamonix v roku 1924 a konajú pravidelne každé štyri roky. Jedinú výnimku predstavovalo obdobie Druhej svetovej vojny, keďže v rokoch 1940 a 1944 sa hry nekonali. Zaujímavosťou je to, že doteraz nebola hostiteľom žiadna krajina, ktorá sa nachádza na južnej pologuli.
Fakt č. 6: Ruské zimy sú skutočne tuhé
Nie nadarmo sa hovorí „zima ako v Rusku“ alebo „zima ako v ruskom filme“. V roku 1926 bola totiž v meste Ojmiakon, ktoré leží na Sibíri, nameraná teplota -71,2°C. Priemerná januárová teplota na Sibíri pritom dosahuje -25°C. O mrazivej ruskej zime sa mohli presvedčiť aj viaceré historické armády, napríklad napoleónska Grande Armée v roku 1812 či nemecký Wehrmacht v roku 1941. V oboch prípadoch tuhá zima a teploty hlboko pod bodom mrazu prispeli k ich porážke.
Fakt č. 7: Človek sa prevkapivo rýchlo adaptoval na zimu
Aj keď človek ako živočíšny druh sa vyvinul v teplých afrických savanách, po migrácií do iných častí sveta sa dokázal pomerne rýchlo prispôsobiť chladnejším podmienkam. Ľudia žijúci v severnejších zemepisných šírkach, kde panujú tuhé zimy, majú dnes spravidla svetlú pleť, vlasy a oči. Tieto adaptácie veľmi pravdepodobne súvisia s UV žiarením, ktoré je pre človeka potrebné a v severných častiach sveta nepreniká atmosférou v takom množstve ako na juhu. Svetlá koža a ďalšie fyzické znaky dokážu totiž pohltiť viac tohto žiarenia ako tmavá koža.
Fakt č. 8: Niektoré zvieratá menia počas zimy svoju farbu
Farba srsti niektorých zvierat ako polárne líšky, polárne zajace, dlhochvosté lasice či karibu sa počas zimných mesiacov mení. Zvyčajne na bielu, ale niekedy aj na inú svetlu farbu. To prečo je tomu tak, vedci doteraz nevedia s istotou vysvetliť. Ako možné riešenia uvádzajú snahu zvierat skryť sa pred predátorom, kamuflovať sa pri love či fakt, že biela srsť dokáže spravidla lepšie zadržiavať teplo.
Fakt č. 9: Cez zimu sú ľudia hladnejší
Ak aj vy v zime častejšie siahate po sladkostiach a tučných jedlách, nie je to nič nezvyčajné. Menej slnečného žiarenia totiž súčasne znamená aj menej vitamínu D, ktorého prirodzený úbytok prispieva k zníženej tvorbe cholesterolu. Ľudské telo sa potom tento nedostatok snaží kompenzovať navyšením množstva prijatých kalórií. Dôsledkom toho sme v zimných mesiacoch hladnejší a spravidla toho zjeme viac než počas ktorejkoľvek inej časti roka.
Fakt č. 10: Najviac zimných dekorácií sa nepredá počas zimy
Dôvodom tohto prekvapujúceho faktu je to, že Vianoce sa oslavujú len niekoľko dní po začiatku kalendárnej zimy, keď má väčšina ľudí ozdoby a výzdobu už dávno nakúpené. Paradoxne sa tak najviac zimných dekorácií predá nie v zime, ale ešte na jeseň.
Napísať komentár